موضوع: ‌روزی كه گاليله درگذشت‌

تاریخ: 1395-10-22


‌گاليله Galileo Galilei فيزيكدان، فضا شناس، فيلسوف و دانشمند بزرگ قرون جديد و سازنده تلسكوپ در این روز (8 ژانويه) سال 1642 ميلادي درگذشت.وي در 15 فوريه سال 1564 در پيساي ايتاليا به دنيا آمده بود.
گاليله كه در دو دانشگاه در ايتاليا تدريس كرد پس از ساختن تلسكوب و اطلاق اين واژه بر آن، قمرهاي سياره مشتري را با آن كشف كرد.ابتکار روش تجربي براي تحقيقات علمي نيز از اوست.
گالیله اعلام كرده بود که زمين و ستارگان در مداري مشخص به دور خورشيد مي چرخند.
وی بیشتر قطعات تلسکوپ را به تنهایى ساخت،حتی عدسی‏های آن را با سنگ، صیقل داد و سپس آن را متوجهِ آسمان کرد و با دیدگان دقیق و کنجکاوش، در پهنه آسمان فرو رفت. او ستارگان زیادی را دید که تا آن زمان از نظر پنهان مانده بودند.گالیله در طول تحقیقات خود به این واقعیت پی برد که کره ماه سطح کاملاً ناصافی دارد و مانند زمین پوشیده از کوه‏ها و دره‏های عظیم است.
درگيري گاليله با مقامات وقت كليساي كاتوليك فصلي از تاريخ آن زمان اروپا را تشكيل مي دهد.
وی در سال 1632 در رَد عقاید بطلمیوس درباره منظومه شمسی کتابی تحت عنوان "محاوره درباره دو منظومه بزرگ جهان" نوشت و برخلاف جریان غالب فکری مبنی بر ساکن و مرکز بودن زمین، اعلام کرد که زمین به دور خورشید می‏گردد.
انتشار عقاید گالیله مخالفت مقامات کلیسا را برانگیخت و اعتراضات شدید را علیه گالیله به وجود آورد.
کلیسای کاتولیک با جزم‌اندیشی، به مرکزیت زمین معتقد بود،و به پیروی از متن #سفر_آفرینش #تورات (عهد قدیم) قرن‌ها آموزش داده بود که خداوند، نخست زمین را آفرید و سپس خورشید و ستارگان را پیرامون آن به حرکت در آورد.
گالیله نمی‏توانست مخالفین خود را به وسیله تجربه و مشاهده محکوم کند، زیرا آنان هیچ‏گونه استدلال غیرمذهبی را نمی‏ پذیرفتند.
برای مقامات کلیسا هر چیز غیر از کتاب مقدس و #ارسطو بی ‏ارزش بود و کلیسا هرگز اجازه نمی‏داد که یک فرد غیر روحانی،کتاب مقدس را مطابق میل خود تغییر دهد.
سرانجام، سال بعد#پاپ،گالیله را به رُم احضار کرد و نظراتش را کفرآمیز خواند. گالیله پس از بازجویى‏های همراه با اهانت، شکنجه،آزار و حبس،برای حفظ جان خود، به انکار عقیده‏اش پرداخت و سرانجام در 22 ژوئن 1633 در کلیسای سنت ماری همانند یک گنه‏کار و مجرم به محاکمه کشیده شد. دستگاه#کلیسا، گالیله را وادار کرد که یا عقاید خویش را انکار کند یا با مجازات مرگ رو به رو شود. در نتیجه،وی به ظاهر عقاید خود را انکار کرد و از آن پس به علومی غیر از نجوم پرداخت.
گالیله یکی از چهره‌های تابناک عصر رنسانس به شمار می رود.

جهت دانلود پی دی اف خبر کلیک کنید.